search
shopping_cart

Coğrafi işaretli Kars Gravyer Peyniri, ülkemizde Kars, Ardahan ve Iğdır bölgelerinde üretilen bir gurme peynir çeşididir. Kökleri İsviçre’ye kadar uzanan bu özel peynirin adı, İsviçre’nin Gruyères bölgesinden gelmektedir. Gravyer peyniri üretimini, 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’ndan başlayarak, I. Dünya Savaşı sonlarına kadar Kars’ı yöneten Ruslar bize öğretmiş, yapımında inek sütü kullanılan gravyer peyniri, Türkiye coğrafyasına da uyum göstermiştir. Zamanla ülkemizde de beğenilerek tüketilmeye devam eden bu peynirin kendine has benzersiz bir aroması bulunmaktadır. 

 

Genelde 15 kilogram çapında tekerlekler şeklinde üretilen bu peynirin içinde, çapı 1 santimetreyi geçen delikler bulunmaktadır. Gravyer Peyniri parlak sarı renkte bir peynirdir ve koyu sarı renkte bir kabuğu bulunmaktadır. 1 kilogram gravyer peyniri üretmek için ortalama olarak 30 kilogram inek sütü kullanılmaktadır. Gravyer peynirinin mayalanma süreci ve özel mahzende olgunlaştırma süreci oldukça zahmetli bir işlemdir, üretiminde yalnızca tam yağlı inek sütü, tuz ve şirden mayası kullanılır. Kars, Ardahan ve Iğdır’ın 2.000-3.000 metre arasındaki rakıma sahip yaylalarında, bölgenin muhteşem bitki örtüsü ve florasıyla, binbir çeşit çiçek ve kekikle beslenen hayvanların sütünden yapılan gravyer peyniri, uzun bir süreçten geçtikten sonra peynir haline gelir ve bu peynirin üretimi on aydan fazla sürer.

 

Kars gravyer peyniri, sert ve kaba yapısı nedeniyle tuzlu ve lezzetli bir tada sahiptir. Bu peynir, genellikle yemeklerde soslar, salatalar ve pizzalar gibi yiyeceklerde kullanılır. Ayrıca, meze olarak veya sandviçlerde de tüketilebilir. Ayrıca kars Gravyer Peyniri kullanılarak fondü de yapılabilmektedir.


Kars, Ardahan ve Iğdır yörelerine ait bu eşsiz peyniri Taze Yöre'de, doğrudan üreticilerinden satın alabilirsiniz:

 

https://www.tazeyore.com/k/peynir-tereyagi-sut-urunleri

 

#tazeyöre #tazeyore #karsgravyeri #gravyerpeyniri #gravyer #gravyerüreticileri #gravyerureticileri #sağlıklıbeslenme #sagliklibeslenme #doğalbeslenme #dogalbeslenme #yöreselürünler #yoreselurunler #yöreselgıda #yoreselgida

Loading