Taze Yöre Neden Kuruldu?


Taze Yöre, Türkiye'nin 81 iline ait coğrafi işaretli ya da yöresel gıda ürünlerinin, ürün özellikleri, fiyat kıyaslaması ve tüketici değerlendirmeleri göz önüne alınarak, doğrudan yerel üreticilerden satın alınabileceği, online pazar yeri platformudur. 


Bundan 40 yıl önce şehirde yaşayanların oranı kırsalda yaşayanların üçte biri kadarken bugün durum tersine dönmüştür. 'Doğduğun yerde değil, doyduğun yerde yaşama' kavramını, 'Doğduğun yerde doyma' kavramına dönüştürmenin zamanı geldi de geçiyor bile. Eğer bugünden başlayarak gerekli önlemleri almazsak önümüzdeki dönemde gıdaya ulaşmakta problemler yaşamamız kaçınılmaz gözüküyor. Geçmişte Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden biri iken, bugün birçok temel gıda malzemesinde dışa bağımlı bir konuma gelmiş bulunuyoruz.


Tüketiciler açısından, geleneksel yöntemlerle üretilmiş, doğal, sağlıklı ve güvenilir gıdaya, uygun fiyatlarla ulaşmak oldukça zordur. Şehir hayatının karmaşası içinde yaşamak zorunda olan insanlarımız, sağlıklı ve lezzetli besinlere kolaylıkla ulaşamadıklarında, sadece zincir marketlerin sunduklarıyla yetinmek zorunda kalmaktadırlar.


Madalyonun diğer tarafında ise, ürünlerini doğrudan tüketiciye ulaştırmayı hedefleyen üreticiler vardır. Yaşadıkları bölgelerde, geleneksel yöntemlerle yöresel gıda üretimi yapan çiftlikler, mandıralar, kooperatifler, kısıtlı pazarlama bilgisi ve finansal kaynak yetersizliği nedeniyle tüketiciye ulaşmakta zorlanmaktadır. Kendi e-ticaret siteleri, genel pazar yeri platformları ya da özellikle instagram gibi sosyal medya platformlarıyla tüketicilere ulaşmaya çalışsalar da, bunlardan yeterli verimi alamamakta ve yüksek rekabet içinde yeterince görünürlük sağlayamamaktadırlar.


Taze Yöre’nin amacı, herkesin besin değeri yüksek, güvenilir gıdaya, uygun fiyatlarla erişimini sağlamaktır. Bunu yapabilmek için de kalkınma ajanslarıyla, üretici örgütleriyle, gıda kooperatifleri ve kadın girişimleriyle iş birliği içinde çalışarak bölgesel kalkınmanın sağlanması da hedeflenmektedir. Özellikle kadınlar ve genç üreticilerimizin, küçük ölçekli işletmeler ve aile işletmelerimizin desteklenmesi öncelikli hedeflerimizdendir. 


Taze Yöre’yi Benzerlerinden Ayıran Özellikleri

 

Sadece, Üreticiler Mağaza Açabilir: Taze Yöre'de sadece gıda üretim izni sahibi, yerel üreticiler mağaza açabilir.


Sadece, Coğrafi İşaretli ya da Yöresel Ürünler Satılabilir: Taze Yöre'de mağaza açmış üreticiler, sadece üretim yaptıkları ile ait coğrafi işaretli ya da yöresel gıda ürünlerinin satışını yapabilirler.


Sadece, Her İl İçin Önceden Belirlenmiş Kategorilerde Satış Yapılabilir: Taze Yöre'de üreticilerin satış yapabileceği yaklaşık 5.000 coğrafi işaretli ya da yöresel ürün kategorisi belirlenmiştir. Üreticilerin bunların dışında bir ürün listelemeleri teknik olarak mümkün değildir.Neden Taze Yöre'yi Tercih Etmelisiniz?


Taze Yöre, kendisini benzerlerinden ayıran birçok özelliğiyle, aynı zamanda bir sosyal sorumluluk girişimidir. Taze Yöre'den alışveriş yaparak:* Besleyici değeri yüksek gıdalarınızı, doğrudan üreticiden, aracısız, gerçek fiyatından alarak, hem aile bütçenize katkı sağlar, hem de gıda enflasyonunun önüne geçmiş olursunuz.

* İnsanlarımızın yüzlerce yıldır değişmeyen geleneksel yöntemlerle üretilen, doğal ve sağlıklı yöresel gıdaya, kolaylıkla ulaşmasını sağlarsınız.

* Yöresel gıda üretimi yapan küçük üreticileri, çiftlikleri, mandıraları, kadın girişimlerini ve kooperatifleri desteklersiniz.

* Böylelikle, 'Doğduğu yerde değil, doyduğu yerde yaşama' konseptinin 'Doğduğu yerde doyma' kavramıyla yer değiştirmesine, 'Köyden Kente Göç'ün, 'Kentten Köye Geri Dönme'ye dönüşmesine katkı sağlarsınız.

* Sürdürülebilir tarım, gıda ve hayvancılığı destekler, olası iklim değişikliklerinde, küresel ya da yerel krizlerde, beklenmedik bir savaş durumunda yaşanabilecek, gıdaya ulaşımla ilgili problemlere karşı daha hazırlıklı olmamızı sağlarsınız.

* Gıdada dışa bağımlılığın azalmasına, hatta yakın bir gelecekte tekrar, 'Kendi kendine yeten bir ülke' konumuna gelmemize yardımcı olursunuz.

* Kültürel zenginliğimizin çok önemli bir parçası olan, coğrafi işaretli ve yöresel ürünlerin, geniş kitleler tarafından tanınmasına katkı sağlarsınız.

* Kamu otoritelerinin, yerel yönetimlerin, derneklerin, vakıfların, yöresel üretimi arttırmaya yönelik çalışmalarına destek olur, onları daha fazla sayıda projeye yatırım yapma konusunda motive etmiş olursunuz.

 

Faydalarımız
 


Kolaylık


Türkiye’nin tüm yöresel gıda ürünlerine tek platformdan ulaşım

* Binlerce yöresel ürün alternatifi

* Önceki müşteri değerlendirmeleri

* Fiyat karşılaştırma imkanı

* Kolay arama ve filtreleme algoritması


Güven


Taze Yöre'nin müşteri memnuniyeti ilkeleriyle güvenle alışveriş

* Doğrudan yöresinden gelen ürünler

* Doğrudan üreticiden alınan ürünler

* Yüzyıllardır aynı yöntemlerle üretilen doğal ve sağlıklı ürünler

* Garantili Ödeme Modeli ile korumalı alışveriş

*  Sözleşme güvenceleri


Uygun Fiyat


* Ürünler, üreticiden tüketiciye doğrudan ulaşır, aracı olmadığında ürün fiyatları da yükselmez

* Platform içinde zaman içinde oluşacak rekabet ortamıyla üreticilerimiz rekabetçi fiyatlar belirleyecektir


Sürdürülebilirlik


* Bir paylaşım ekonomisi yaratılır, Taze Yöre üreticiler adına yeni müşteri bulma sürecini yönetir, teknolojik alt yapıyı ve müşteri problemlerini çözer

* Yerel üreticiler desteklenir

* Hem üreticiler hem de tüketiciler daha kazançlı çıkar

* Kooperatifler, küçük aile işletmeleri, mandıralar, kadın girişimleri desteklenir


 

Deneyimli Ekibimiz


 

Taze Yöre, iş yönetimi ve pazarlama alanlarında 25 yılı aşkın tecrübeye sahip bir yönetim ekibi ile, 20 yıldan fazla süredir yazılım sektöründe yüzlerce projeye imza atmış bir yazılım ekibi tarafından yaratıldı. Ayrıca pazarlama, finans, hukuk, muhasebe konularında uzman bir danışman ekibi de Taze Yöre’ye destek vermeye devam etmektedir.