search
shopping_cart

Anzer balı, Rize ilinin İkizdere ilçesinin Anzer Yaylası’ndaki arılardan elde edilen bir bal çeşididir. Bu bal, Anzer Yaylası’nın tamamen çiçeklerle kaplı doğasında bal yapan arılar tarafından, çeşitli bitki ve çiçeklerden, özellikle üzüm çekirdeği, adaçayı, papatya, çam, gül gibi bitkilerin yapraklarından elde edilir.
 

Anzer balı, koyu renkli bir bal çeşididir ve çok yoğun bir aroma ve lezzet sunar. Bu bal, yüksek antioksidan içeriği, anti-enflamatuar özellikleri ve antibakteriyel özellikleri ile ünlüdür. Ayrıca, Anzer balı, iyi bir anti-enflamatuar ve analjezik (ağrı kesici) özelliklere sahiptir.
 

Anzer balı, Türkiye'de çok popüler olmasına rağmen, dünya çapında da iyi bilinir ve özellikle sağlık ve wellness sektöründe yaygın olarak kullanılır. Bu bal, çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiği için özellikle solunum yolları rahatsızlıkları, mide ve bağırsak rahatsızlıkları, deri sorunları gibi rahatsızlıklarda önerilir.
 

Anzer Balınızı, https://www.tazeyore.com/k/bal-recel-marmelat-tahin-pekmez adresinden,
doğrudan Rizeli bal üreticilerinden, 7 gün 24 saat online olarak satın alabilirsiniz.

 

Anzer Balının Coğrafi İşareti Var mıdır?
 

Anzer Balı, Rize İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yapılan başvuru sonucunda ‘Menşe Adı’ coğrafi işaretli olarak tescillenmiştir.  Coğrafi işaretli Anzer Balı, Anzer Yalası’ndan elde edilen ve belirli kalite standartlarını karşılayan bir bal çeşididir. Menşe adı coğrafi işaretli ürünler, belirli bir bölgenin özelliklerini yansıtan ve o bölgede üretilen ürünlerdir. Bu, ürünün kalitesini, lezzetini ve özelliklerini garanti etmek için kullanılan bir sertifikasyon sistemidir. Bu nedenle menşe adı coğrafi işaretli Anzer Balı’nın üretiminde, belirli kalite standartlarına uymak ve özellikle Anzer Yaylası’nın iklimi, toprak yapısı ve bitki örtüsü gibi özelliklerine uygun olarak üretmek zorunludur.

 

Anzer Balı Nasıl Üretilir?
 

Anzer yaylası bölgesinde Anzer Balı üretimi yapan yerel arıcılar, her yıl Mayıs Ayından başlayarak Haziran ayı sonuna kadarki süreçte, kovanlarını  2300-3000 rakımlı Anzer Yaylası’na getirirler. Anzer Yaylası’ndaki arılar ise, bölgenin hiç ağaç bulunmayan, tamamı yüzlerce çiçek ve bitki örtüsüyle kaplı, muhteşem bir floraya sahip coğrafyasında, Ağustos Ayı sonuna kadar bal üretimi yaparlar. 

 

 

Anzer Balı Ne Kadar Üretilir?

 

Anzer Yaylası’nda Ağustos ayı sonunda toplanan kovanların her birinden, 5 kilograma kadar bal alınabilmektedir. Her yıl sezon boyunca yaklaşık 3.000 kilogram Anzer Balı üretimi yapılabilmektedir.

 

Anzer Balı Fiyatı, Diğer Yöresel Ballara Göre Neden Daha Yüksektir?

 

Bir ürünün fiyatını belirleyen en önemli unsurlar arasında maliyet, arz ve talep, rekabet, pazarlama ve satış maliyetleri gibi faktörler vardır.
 

* Maliyet: Üretim maliyeti, hammadde maliyetleri, işçilik maliyetleri, enerji maliyetleri, enflasyon ve diğer giderler ürünün fiyatını etkileyen en önemli faktörler arasındadır. Üreticiler, ürünlerin maliyetlerini minimize etmek için çeşitli yollar arar.
 

* Arz ve Talep: Ürünün arz ve talebi de fiyatını etkiler. Arz fazla ise fiyat düşerken, talep yüksek ise fiyat yükselir.
 

* Rekabet: Piyasada rekabetin yoğun olması, ürünlerin fiyatlarını etkileyebilir. Rekabetçi fiyatlar, ürünlerin fiyatlarını düşürürken, rekabetin az olması ürün fiyatlarını yükseltebilir.
 

* Pazarlama ve satış maliyetleri : Pazarlama ve satış maliyetleri, ürünlerin fiyatlarını etkileyen diğer faktörler arasındadır. Pazarlama ve satış maliyetleri, ürünlerin fiyatlarını yükseltebilirken, düşük maliyetli pazarlama stratejileri ürün fiyatlarını düşürebilir.
 

Anzer Balı açısından baktığımızda ise bu unsurlar arasında en önemli olanları, hem Anzer Balı’nın kısıtlı bir coğrafyada üretilmesi nedeniyle ortaya çıkan düşük üretim miktarı, hem de 2300-3000 rakımlı yaylalarda üretilmesinden kaynaklanan yüksek üretim maliyetleri olabilir. 

 

Anzer Balı fiyatları, diğer tüm etkenlerin yanın da en çok, o yılki üretim miktarına göre belirlenmektedir. Sezonsal ve iklimsel özelliklere bağlı olarak üretim miktarı düştüğünde fiyatı da artacaktır.
 


#tazeyöre #tazeyore #bal #anzerbal #anzerbalı #anzerbali #çiçekbalı #cicekbali #organikbal #kestanebalı #kestanebali
#karakovanbalı #karakovanbali #organikbal #balüreticileri #balureticileri #sağlıklıbeslenme #sagliklibeslenme
#doğalbeslenme #dogalbeslenme #yöreselürünler #yoreselurunler #yöreselgıda #yoreselgida

Loading