search
shopping_cart

İlaç yapımında da kullanılan hibiskus bitkisi güzel kokan, içinde bol miktarda C vitamini barındıran, doğal antioksidan olarak kabul edilen doğal bir bitkidir. Bu bitkinin yapraklarından elde edilen hibiskus çayının insan sağlığına olan faydası uzun yıllardan beri bilinir ve alternatif tıpta kullanılır. Bu yazımızda hem görüntüsü hem kokusu hem de sağlığa olan destekleyici faydaları olan hibiskus çayının faydalarına bakacağız.

 

Hibiskus çayının en bilinen özelliği tansiyonu dengelemesidir. Yüksek kan basıncının arttığı dönemlerde içilen hibiskus çayının tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir. Yüksek tansiyonu olan hastaların ilaç yerine hibiskus çayı tüketmeleri uzmanlar tarafından kesinlikle önerilmez. Hipertansiyona sahip bireylerin içilen hibiskus çayı sayesinde tansiyonlarının dengelenmesine yardımcı olan hibiskus çayının vücutta bulunan yağ oranını düşürdüğü bilinir. Yağ oranının düşmesine destek olan hibiskus çayının yüksek tansiyonu dengelediği için kalp sağlığını da olumlu yönde desteklediği düşünülmektedir.

 

Kalp sağlığını olumsuz yönde etkileyen yüksek kolesterol oranlarını dengelediği gözlemlenen hibiskus çayı kan akışını ve kan şekerini düşürerek inme gibi büyük sağlık problemlerinin önüne geçtiği de uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir. Sağlıklı kolesterol seviyelerini koruduğu bilinen hibiskus çayının istenmeyen kilolara karşı da olumlu etkisi vardır. Yağ ve vücut kütle indeksinin azalmasına neden olduğu düşünülen hibiskus çayını 12 hafta boyunca günde iki bardağı geçmeyecek şekilde tükettiğimizde obezite gibi yüksek kilo rahatsızlıklarından korunabileceğimiz de uzmanlar tarafından gözlemlenmiştir.

 

C vitamini açısından zengin olan hibiskus çayının bağışıklığı güçlendirdiği de bilinir. Bağışıklık sistemimizin sayıfladığı günlerde içilen iki bardak hibiskus çayı immün sistemimizi destekleyerek hastalıklara karşı direncimizi arttırır. istenmeyen moleküllerin kanser, diyabet ve kalp hastalıklarına yol açtığı bilinir. Hibiskus çayı gibi doğal antioksidanlar hastalıklara yol açan moleküllerle savaşır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize destek olur. Karaciğer sağlığını da olumlu yönde etkilediği düşünülen hibiskus çayı doğal antioksidan etkisiyle zararlı toksinlerin vücuttan temizlenmesine etki eder. Yapılan araştırmalarda günlük dozunda tüketilen hibiskus çayının sindirim sistemi üzerinde etkisi olan karaciğer hücrelerini yenilediği gözlemlenmiştir. Bağırsak sağlığına katkı sağlayan hibiskus çayı sindirimi kolaylaştırarak ödem ve şişkinliğin vücudumuzdan atılmasını sağlar. Gaz sancılarının da azalmasında etkili olan hibiskus çayı hazımsızlığın ve kabızlığın da hafiflemesine yardımcı olur. 

 

Günlük yaşantının getirdiği stresin azaltılmasında olumlu etki gösteren hibiskus çayı önerildiği dozda kullanıldığı takdirde kaygının hafiflemesine neden olur. Stres ve kaygıdan arındıran hibiskus çayı daha rahat uyumamızı sağlayarak sabahları daha sakin kalkmamıza yardımcı olur. Sinir sistemimizi rahatlatan hibiskus çayı depresyon dönemlerinde kullanıldığında olumsuz ve yorucu duygu düşünce durumlarımızın azalmasına katkıda bulunur. 

 

Enfeksiyon ve bakterilere karşı savaştığı bilinen hibiskus çayı antibakteriyel özelliğe sahip doğal bir bitkidir. Özellikle kış aylarında hava soğukluğundan oluşan soğuk algınlığı gibi rahatsızlık dönemlerinde baş gösteren boğaz enfeksiyonlarının ve iltihaplarının önüne geçer. İçinde bulundurduğu bol mineral ve vitaminlerin cilt sağlığını da olumlu yönde etkilediği gözlemlenen hibiskus çayınının vücudu içten temizlediği halk tarafından bilinir. Vücudu içeriden temizleyen hibiskus çayı hücre deformasyonuyla savaşarak cilt kırışıklığı ve cilt yaşlanmasının önüne geçer. Çok ağrılı regl dönemlerinde doğal ağrı dindirici olarak da kullanılan hibiskus çayı ağrı, kramp gibi durumların da önüne geçer. 

 

Uzmanların insan sağlığına olan olumlu desteğini saymakla bitiremediği hibiskus çayını hiçbir katkı ve koruyucu madde olmadan, yüzde yüz doğal olarak aşağıda bulunan Taze Yöre linkimizden sipariş edebilirsiniz.

 

https://www.tazeyore.com/u/dalaman-kalkinma-kooperatifi-hibiskus-100-g

 

#tazeyöre #tazeyore #üreticisindenyöresellezzetler  #ureticisindenyoresellezzetler #yöreselürünler #yoreselurunler #yöreselgıda #yoreselgida #yerelüretim #yereluretim #yöreselüretim #yoreseluretim #dogalurunler #doğalürünler #dogalbeslenme #doğalbeslenme #organikürünler #organikurunler #organikgida #organikgıda #katkısızürünler  #katkısızurunler  #sağlık #saglik #sağlıklıürünler #sağlikliurunler #sağlıklıyaşam #saglikliyasam #sağlıklıbeslenme #sagliklibeslenme #zayıflama #zayıflama #diyet #kabızlık #kabızlık #onlinesipariş #onlinesiparis #hibiskus #hibiskusfaydaları #dogalbitkiler #hibiskusçayı  #cayinfaydaları #kabızlık  #saglıklıcaylar #kolesterol #dogalbitki #saglik  #stres #kaygı #kalpsağlığı

Loading