search
shopping_cart

C vitamini kaynağı olan limon ve eski çağlardan beri doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsağın insan sağlığına faydaları ve verdiği destek tıp dünyasınca kabul edilmiştir. İnsan sağlığına olan desteği ile bilinen sarımsak ve limon ülkemiz sofralarının da vazgeçilmez lezzetlerinden ikisidir. Sarımsak ve limonun birleşmesinden oluşan mucizevi gıda sarımsak limon kürünün insan sağlığına faydalarını incelemeden önce limon ve sarımsağın ayrı ayrı insan sağlığında yarattığı olumlu etkilere bir göz atalım.

 

Limon 

 

Bir meyve olan limon içerdiği yoğun C vitaminiyle, özellikle kış aylarında beliren soğuk algınlığı, kronik yorgunluk ve halsizliğin önüne geçer. Romatizma ve artrit sancılarına da iyi geldiği bilinen limon, antioksidan özelliğiyle zararlı bakterilerle savaşır. Bakterilerle savaşan limon bağışıklığı güçlendirerek vücutta oluşan iltihapları azaltır. Yapılan bir çalışmada gün içerisinde tüketilen limonun yüksek kan basıncını da dengelediği gözlemlenmiştir. Cilt problemlerine de iyi geldiği gözlemlenen limonun çeşitli bakterilerle savaşarak aknenin geçmesinde olumlu bir etki yarattığı bilinmektedir. Sağlık problemlerine yol açtığı bilinen damar sertleşmesinin de önüne geçtiği araştırmalarca gözlemlenen limonun kalp sağlığını koruduğu bilinmektedir. Her parçasının faydalı oluğu bilinen limon, kabuğunun barındırdığı bileşenler sayesinde kolesterolün düşmesine yardımcı olmaktadır. Salata, sıcak ve soğuk yemekler, deniz ürünleri ve içeceklerde lezzet ve kıvam arttırıcı olarak da kullanılan limon Türk mutfağının eksilmeyen meyvelerinden biridir. 

 

Sarımsak 

 

Sarımsak ise insan kültüründe eski zamanlardan beri tedavi amaçlı kullanılan soğanlı bir bitki türüdür. Öyle ki günümüzde halen hastalıklardan korunmak için ilaç gibi, bir bardak suyla çiğ sarımsak yutulduğu da bilinmektedir. Enfeksiyonlara karşı vücuda direnç kazandırdığı bilinen sarımsak tıpkı limon gibi kalp sağlığına iyi geldiği, tansiyonu dengelediği düşünülmektedir. Kolesterolün dengelenmesine de yardımcı olan sarımsak bağışıklığı güçlendirerek bağırsak şikayetlerini azaltır. Bağırsakların güçlenmesine destek veren sarımsak özellikle sindirim sistemindeki parazitlere karşı öldürücü bir görev üstlenmektedir. Sarımsak sayesinde güçlenen bağırsak sistemi sindirimi güçlendirerek kişiye daha rahat ve olumlu bir yaşam desteği sunar. Sarımsağın içinde bulundurduğu bileşenlerin kansere karşı önleyici olarak kullanılabildiği artık tıp dünyasınca kanıtlanmış bir gözlemdir. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak sıcak ve soğuk yemeklerde de kullanılabilen, özellikle Türk mutfağının, vazgeçilmez tatlarından biridir. Yemeklerle beraber pişirilerek de tüketilebilinen sarımsak, günde iki dişi geçmemek kaydıyla, çiğ olarak da yenen bir bitki türüdür. Çiğ olarak yenen sarımsak içinde bulundurduğu A,  B1 ve C vitaminlerini kayba uğramaz. Sarımsağın içinde bolca bulunan E vitaminin ise cinsel sağlığa olan desteği de bilinmektedir.

 

Yazımızın devamında insanlığın yemek ve sağlık kültüründe vazgeçilmez iki besini olan limon ve sarımsağın birleşmesiyle oluşan sarımsak limon kürünün faydalarına bakalım.

 

Sarımsak Limon Kürünün Faydaları 

 

Sarımsak ve limonun karıştırılarak tüketilmesinin insan sağlığına olan desteği uzmanlarca gözlemlenmiştir. İran’da 112 kişi üzerinde 8 hafta boyunca yapıldığı bilinen bir araştırmaya göre sarımsak limon kürünün faydaları arasında vücut kitle endeksini düşürerek kişilerin zayıflamalarına katkıda bulunduğu ve kötü kolesterolü düşürdüğü gözlemlenmiştir. Düşük tansiyona sahip kişilerin bu kürü uygulamaması gerektiği bilirkişiler tarafından belirtilmiştir. 

Özellikle tansiyonu dengelediği ve yüksek kan basıncını düşürdüğü düşünülen sarımsak limon kürü sertleşen damarlara da esneklik sağlayarak kalp sağlığının korunmasına destek olur. Sarımsak limon kürü vücutta oluşan iltihaplara karşı da savaş açar. Eklemlerin yenilenmesine yardımcı olduğu düşünülen sarımsak limon kürü zararlı yağların vücuttan atılmasına yardımcı olur. Şifa kaynağı olarak bilinen sarımsak limon kürü immün sistemi kuvvetlendirerek toksinlerden ve bakterilerden arındırır. Sinir sistemini yenileyerek anksiyete, depresyon gibi dönemlerde insan psikolojisine destek olduğu da kullanan kişiler tarafından belirtilen sarımsak limon kürünün beyin hücrelerini de yenilediği söylenmiştir. Coğrafi işaretli olan doğal taşköprü sarımsağı ve doğal olarak toplanan limonun karışımıyla elde edilen doğal, katkı ve koruyucu madde içermeyen, şeker ilavesiz sarımsak limon kürünü aşağıda bulunan Taze Yöre linkimizden sipariş edebilirsiniz.

 

https://www.tazeyore.com/u/meryemce-dogal-ev-urunleri-sarimsak-limon-kuru-1-kg

 

 

#tazeyöre #tazeyore #üreticisindenyöresellezzetler  #ureticisindenyoresellezzetler #yöreselürünler #yoreselurunler #yöreselgıda #yoreselgida #yerelüretim #yereluretim #yöreselüretim #yoreseluretim #dogalurunler #doğalürünler #dogalbeslenme #doğalbeslenme #organikürünler #organikurunler #organikgida #organikgıda #katkısızürünler  #katkısızurunler  #sağlık #saglik #sağlıklıürünler #sağlikliurunler #sağlıklıyaşam #saglikliyasam #sağlıklıbeslenme #sagliklibeslenme #zayıflama #zayıflama #diyet #kabızlık #kabızlık #onlinesipariş #onlinesiparis #sarımsak #sarimsak #sarımsaklimonkürü #sarimsaklimonkuru #sarımsaklimon #sarimsaklimon

Loading