search
shopping_cart

Akdeniz bölgesi başta olmak üzere tüm dünyada doğal olarak yetişen melisa beyaz küçük çiçekler açan ve kokusu limona benzeyen bir bitkidir. İnsan bedenini rehabilite ettiği düşünülen melisa çayı ise doğal olarak yetişen melisa bitkisinin yapraklarının demlenmesiyle yapılır. Alternatif tıp tarihinde yıllar öncesinden beri kullanıldığı düşünülen melisa çayı özellikle sakinleşmek, rahatlamak ve stresi azaltmak için kullanılsa da insan sağlığına olan desteği bu etkilerden çok daha fazladır. Bu yazımızda uzmanlar tarafından günde iki bardaktan fazla tüketilmemesi özellikle belirtilen melisa çayının insan sağlığına olan desteklerini ve faydalarını ele alacağız. 

 

İnsan vücudunu rahatlatmak ve sakinleştirmek için tüketilen melisa çayı alternatif tıpta terapötik etkisiyle bilinir. Günlük yaşantıda çeşitli nedenlerden dolayı stres altında kalan insan bedeni huzursuzluk, rahatsızlık ve gerginlik belirtileri gösterir. Bu belirtiler insan zihninde anksiyete ve depresyon gibi hayatı olumsuz etkileyen rahatsızlıklara neden olur. Melisa çayının bu istenmeyen dönemlerde ve günlerde, günde iki bardağı geçmeyecek şekilde tüketildiğinde, açığa çıkan ve huzursuzluk yaratan semptomları azalttığı düşünülmektedir. Uzmanlarca yapılan araştırmalarda melisa çayının insanları sakinleştirdiği gözlemlenmiştir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen kaygı ve aşırı heyecan durumlarını azalttığı düşünülen melisa çayının vücudumuzu rahatlatarak uyku getirdiği gözlemlenmiştir. Yoğun geçen bir günün ardından, uykudan önce içilen bir bardak melisa çayı daha rahat ve sakin uyumamıza yardımcı olacaktır. Stres kaynaklı baş ağrılarının tedavisinde de olumlu sonuçlar gösteren melisa çayı kronik ağrıların da azalmasına yardım eder.

 

Stresi azaltan melisa çayının insan metabolizmasının çalışma hızını kontrol altına alarak yüksek kan basıncını düşürdüğü düşünülmektedir. Yüksek kan basıncını dengeleyen melisa çayı insan bedeninde kaygı ve stres yaratan kalp çarpıntılarını azaltır. Bu etkileri nedeniyle kalp sağlığı için olumlu etkileri olduğu düşünülen melisa çayının kan akışında sağlıklı bir etkiye de sahip olduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalarda insan vücudunu sakinleştirdiği gözlemlenen melisa çayı beyin fonksiyonlarını da arttırdığı düşünülmektedir. Önerildiği dozda kullanıldığında insan bedenini ve zihnini rahatlatan bir etkiye sahip olan melisa çayı özellikle stresi azaltarak günlük yaşamımızda daha rahat ilerlememizi sağlayacaktır.

 

Doğal bir antioksidan bitki olan melisa çayı A ve C vitamini açısından oldukça zengindir. Bu vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini olumlu yönde destekleyen melisa çayı vücutta oluşan mantara karşı etkili olduğu ve kış aylarında baş gösteren soğuk algınlığı ve grip gibi enfeksiyonlara karşı da koruyucu olduğu düşünülmektedir. İstenildiği takdirde bir çay kaşığı balla da karıştırılabilen melisa çayı tahriş olan boğaza da iyi gelecektir.

 

Özellikle stres kaynaklı oluşan hazımsızlık şikayetlerini de azalttığı düşünülen melisa çayı huzursuz bağırsak sendromu gibi kronik rahatsızlıklara da iyi gelir. Sindirim sisteminde oluşan gaz ve şişkinlik gibi problemlere karşı olumlu etkiler gösteren melisa çayı mide bulantısı ve kusma semptomlarına da iyi geldiği gözlemlenmiştir.

 

Ağız, dudak veya diş etlerinde yara halinde ortaya çıkan uçuk tedavisinde de destekleyici etkisi olduğu düşünülen melisa çayının ağız çevresinde oluşan yaraların oluşmasını da engellediği halk tarafından uzun yıllardan beri bilinmektedir.  Ilık halde cilde sürülen melisa çayının cilt sağlığını koruduğu, cilt etrafında oluşan kırışıklıkları gidererek cildi daha canlı gösterdiği gözlemlenmiştir. İnsan sağlığına olan faydası saymakla bitmeyen melisa çayınının bir uzman tarafından tavsiye edilerek kullanılmasını hatırlatmamızda yarar var. 

 

Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi olmayan melisa çayımızı, yüzde yüz doğal ve yöresel haliyle aşağıdaki linke tıklayarak sipariş edebilirsiniz.

 

https://www.tazeyore.com/u/dalaman-kalkinma-kooperatifi-melisa-50-g 

 

#tazeyöre #tazeyore #üreticisindenyöresellezzetler  #ureticisindenyoresellezzetler #yöreselürünler #yoreselurunler #yöreselgıda #yoreselgida #yerelüretim #yereluretim #yöreselüretim #yoreseluretim #dogalurunler #doğalürünler #sağlık #saglik #sağlıklıürünler #sağlikliurunler #sağlıklıyaşam #saglikliyasam #sağlıklıbeslenme #sagliklibeslenme #dogalbeslenme #doğalbeslenme #organikürünler #organikurunler #organikgida #organikgıda #katkısızürünler  #katkısızurunler #onlinesipariş #onlinesiparis #zayıflama #diyet #cayinfaydaları #kabızlık  #saglıklıcaylar #melisayagı #dogalbitki #saglik #melisacayininfaydalari

Loading