search
shopping_cart

Hem kozmopolit yapısıyla hem de mutfak zenginliğiyle ülkemizin marka kentler yaratma hedefinde en önemli yöresel merkezleri arasında yer alan Kars, coğrafi işaretli ürünleriyle de meşhur bir kentimizdir. Tüketici açısından gün geçtikte önemi artan coğrafi işaretli ürünler tükettiğimiz gıdaların hem hammaddesini hem de yöresel kaynaklarını bilmemize imkan sağlar. Bu sayede insan sağlığı açısından en önemli yaşamsal aktivitelerden biri olan beslenme şeklimizin temel bileşenlerini oluşturan ürünlerin nereden ve nasıl soframıza geldiği hakkında bilgi sahibi oluruz. Bu yazımızda Kars yöremizin coğrafi işaretli ürünlerinden bahsedeceğiz.    

 

Kars Çeçil Peyniri

 

Halk dilinde civil peyniri, tel peynir, örgü peyniri, dil peyniri veya saçak peynir olarak da bilinen çeçil peyniri ülkemizin Kars, Erzurum, Ardahan ve Iğdır şehirlerinde üretilen, yağı alınmış sütten yapılan bir peynir çeşidimizdir. Coğrafi işaretli ürünlerimiz arasında bulunan Kars çeçil peyniri küflendikten sonra da yenilebilen peynir türleri arasındadır. Kan basıncı, vücut su dengesi, kas ve sinir hücrelerinin dengelenmesinde rol oynadığı bilinen sodyum açısından zengin olan çeçil peyniri tuzlu yapısından dolayı sudan geçirilerek yenilmesi tavsiye edilir. Tek başına yenilebilen Kars çeçil peyniri kahvaltılarda omletlerin üzerinde eritilerek de tüketilebilen bir peynir türüdür. Kars Çeçil peynirini kahvaltı dışında elle açılan çöreklerin içine koyarak da rahatlıkla tüketebilirsiniz.

 

Kars Göğermiş Çeçil Peyniri

 

Coğrafi işaretli ürünlerimiz arasında yer alan Kars göğermiş çeçil peyniri hem tek başına yenebilen hem de yöresel tereyağı ve sıcak lavaşa dürüm yapılarak tüketilebilen bir peynirimizdir. Yerel mutfaklarımızın lezzetlerinden biri olan Kars göğermiş çeçil peyniri bekledikçe tadı arttığı söylenen bir peynir çeşidi olmakla beraber ağızda dağılan yapısı ve bıraktığı tatla karakterli peynirlerimiz arasındadır.  

 

Kars Tipi Gravyer Peyniri

 

Ülkemizin en lezzetli gravyer peynirlerinden olan Kars gravyer peyniri bir diğer coğrafi işaretli ürünlerinden bir tanesidir. Kimi yorumlarda ‘en karakterli peynir’ olarak geçen Kars gravyer peyniri oldukça zahmetli üretim şekliyle en geleneksel peynirlerimizdendir. Tek başına da tüketilebilen Kars gravyer peyniri gurme lezzetler arasındadır. Gurme bir lezzet olması dolayısıyla oldukça çeşitli kullanım alanı vardır. Tek başına da yenilebilen Kars gravyer peyniri çorbalar dahil olmak üzere tost ve kumpir çeşitleri arasına da konulabilir. Peynir fondusü yani eriterek de kullanılan Kars gravyer peyniri börek gibi el açması hamur işlerinde de tercih edilebilir.

 

Kars Kaşarı

 

Mevsimlik üretim sonucunda elde edilen Kars kaşarı bir diğer coğrafi işaretli ürünleri arasındadır. Tarihi hikayesinin İsviçre’ye dayandığı söylenen Kars kaşarı yüksek rakımlarda yalnızca Kars yöremizde yetişen hayvanların sütleriyle üretilen bir peynir çeşididir. Bu sebepten doğallığıyla öne çıkan Kars kaşarı tek başına yendiği gibi margarita gibi peynir tabanlı pizzalarda kullanılarak da gurme bir lezzet olarak karşımıza çıkar. 

 

Kars Köy Peyniri

 

Kars yöremiz içinde üretilen ve en sade peynir lezzetine sahip olan Kars köy peyniri coğrafi işaretli yöresel ürünlerimiz arasındadır. Yöre kahvaltısını zenginleştiren Kars köy peyniri her türlü hamur işiyle beraber sunulabilecek bir peynir olma özelliğine sahiptir.

 

Kars Malakan Peyniri

 

İnek sütünden elde edilen Kars malakan peyniri Kars yöremizin kozmopolit geçmişini en iyi temsil eden peynirlerden biridir. Geleneksel üretim şartlarına sadık kalınarak üretilen Kars malakan peyniri özellikle reçeller ve balla sağladığı uyumla bilinmektedir.

 

Kars Tereyağı

 

Tamamen doğal ve katkısız üretilen Kars tereyağı ve Kars sade tereyağı bir diğer yöresel tatlarımız arasındadır. Kars yöremizde diğer üretilen hayvansal gıdalar gibi yüzde yüz doğal ortamlarda yetişen hayvanlardan elde edilen Kars tereyağı ister tencere yemeklerinde ister kahvaltılarda kullanılan doğal bir üründür.

 

Kars Kavurması

 

Türk mutfağının geleneksel tatlarından olan kavurma Kars yöremizin doğal meralarında yetişen büyük ve küçükbaş hayvanların etinden üretilen oldukça lezzetli bir sofra yemeğidir. Geleneklere bağlı olarak üretilen Kars kavurmasının özelliği büyük ve küçükbaş hayvanların özgürce dolaşarak çeşitli bitkilerden beslenmesidir. Coğrafi işaretli ürünlerimiz arasında olan Kars kavurmasını kendi yağında pişirilebilirken çorbaların içine de ekleyebilir, pirinç ve bulgur pilavı gibi tahıllarla da tüketilebilir, hamur işlerine koyabilir ve sabah yumurtayla beraber de yiyebilirsiniz.

 

Kars Kazı

 

Tıpkı Kars yöremizde doğal şartlar altında yetişen büyük ve küçükbaş hayvanlar gibi yetişen kazların etinden üretilen Kars kazı sakatatı coğrafi işaretli ürünlerimiz arasında olan et ürünlerinden biridir. Kars yöremizin başlıca geleneksel gıdalarından biri olan kaz eti özellikle yöresel restoranlarda ve sofralarda servis edilen bir üründür. Patatesle beraber servis edilebildiği gibi pilavların yanında da tüketilebilir.

 

Kars Balı

 

Coğrafi tescilli bir diğer ürünümüz olan Kars balı Kars yöresinin en önemli gıdalarının başında gelir. Kars yöresinin en önemli gelir kaynaklarından biri arıcılık Kafkas arılarının üretimiyle gerçekleşir. Binlerce kırçiçeğinden elde edilen Kars balı içeriğinde bu çiçeklerin vitaminini ve enerjisini de barındırır.  

 

Kars Kavılcası

 

Genetiği değişmeyen nadir buğdaylar arasında sayılan Kars kavılcası günümüze ulaşan yöresel tahıllardan biridir. Gluten değeri açısından düşük değerlere sahip olduğu söylenen Kars kavılcası günümüze kadar özünü korduğu bilinmesi sebebiyle insan sağlığını da koruduğu düşünülmektedir. Özellikle rahat bir sindirim sağladığı söylenen Kars kavılcası coğrafi işaretli ürünlerimiz arasında olan tamamıyla doğal bir üründür.

 

Kars Ketesi

 

Kars yöresinden çıktığı söylenen kete özellikle Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Van, Erzincan bölgelerimizde günlük tüketilen gıdaların başında gelmektedir. Bir hamur işi olan kete yöresel lezzetlerimiz arasındadır. Tereyağı, peynir veya çikolata gibi bir çok ürünle beraber servis edilebilen Kars ketesi her türlü mutfak kültürüne uyum sağlamasıyla bilinmektedir.

 

 

#tazeyöre #tazeyore #güvenilirüreticisağlıklıgıda #üreticisindenyöresellezzetler #yöreselürünler #yöreselgıda  #yerelüretim #yöreselüretim #doğalürünler #doğalbeslenme #organikürünler  #organikgıda #katkısızürünler #sağlık  #sağlıklıürünler #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme  #zayıflama #diyet #kabızlık #kolesterol #stres #kaygı #kalpsağlığı #onlinesipariş  #karsilinincoğrafiişaretliürünleri #çeçilpeyniri #göğermişçeçilpeyniri #gravyerpeyniri #karskaşarı #köypeyniri #malakanpeyniri #tereyağı #karstereyağı #karsbalı #karakovanbalı #karskavılcası #karsketesi #karskazı #karskavurması

 

 

 

 

Loading